Mesajı Okuyun
Old 11-07-2014, 10:40   #9
Atahun

Alıntı:
Yazan aysunasil
Herkese günaydın
Sayın meslektaşlarım bir konuda yardımınıza ve görüşlerinize ihtiyacım var. Şöyle ki; bu sefer işten çıkartılan kişi abim bu sebeple çok objektif düşünemiyorum. kendisi bir reklam şirketinde çalışıyordu bir de direktörü vardı bizzat direktörünün ilgilendiği bir reklamla ilgili müşteri kullanımdan vazgeçiyor ve direktöre sözlü olarak iletiyor ancak direktör abime iptal etmesini söylemiyor. Daha sonra müşteri abime ulaşıp direkörünüze ulaşamıyorum iptal ettirdiğim halde reklamlar neden duruyor diye soruyor abim bu konu direktörün yetki alanında onunla görüşmeniz gerekiyor diyor bu konuşmanın ses kaydı da var. Daha sonra abim direktöre haber veriyor direktör de hayır iptal edilmeyecek ben halledicem onu diyor abim de doğal olarak iptal etmiyor, bu talimata ilişkin tanıklar da var. Ancak daha sonra tabi müşteri faturayı iade ediyor şirket bir miktar zarara uğruyor. Direktör işverene ben kendisine iptal etmesini söylemiştim şeklinde yalan beyanda bulunuyor ve işveren de sadece bu beyana dayanarak 25/2-h maddesi uyarınca abimin sözleşmesini feshediyor. Herhangi bir savunma, yazılı talimat vs. yok. İşe iadesi davası açmam uygun mudur? Çok uzun oldu farkındayım ama yardımcı olursanız çok sevinirim.

Sayın aysunasil;

Şahsi düşüncem, bu olayda büyük ölçüde müşterinin beyanı belirleyici olacaktır.. Ayrıca, abinizin tek başına reklamı iptal etme yetkisinin olmadığını da düşünürsek, Direktör; "iptal etmesini söyledim ama, etmemiş" direktifini ispatla yükümlüdür diye düşünüyorum. Bir başka nokta, fesih gerekçesinde gösterilen "İşçinin yapmakla ödevli bulunduğu görevleri kendisine hatırlatıldığı halde yapmamakta ısrar etmesi" gibi bir durumun da söz konusu olmadığını düşünüyorum. Çünkü arka arkaya verilmiş yazılı veya sözlü talimat yok. Dolayısıyla bence bir ısrardan söz edilemez. Olsa olsa bir ihmalden söz edilebilir; Ki, anlatımlarınızdan ve fesih gerekçesinden de anlaşılacağı üzere İşveren; Fesih gerekçesini 25-ll/i maddesine dayandırmamıştır. Savunma alınmadan ve İhtar edilmeden sadece bir olayı gerekçe göstererek iş akdinin sonlandırılamayacağı kanaatindeyim.

Şize önerim; Yargı yoluna başvurmadan önce İşverenin bağlı olduğu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürülüğüne başvurmanızdır. Buradan alınacak rapor, bundan sonraki aşamalarla delil niteliğinde olacaktır.

Kolay gelsin.