Mesajı Okuyun
Old 08-07-2014, 15:49   #1
Dilek1987

Varsayılan ıslah ile dava değeri azaltılabilir mi?

Merhabalar,

Müvekkilim tüketici mahkemesinden kesilen dosya masraflarının iadesi için dava açmış. 1000 TL komisyon masrafı ve 960 TL ekspertiz masrafı kesilmiş. O yüzden toplam 1960 TL talep etmiş. Banka cevap dilekçesinde 960 TL kredinin kesildiği gün iade edilmiştir diye cevap vermiş. Dava bu aşamada bana geldi. Banka kayıtlarını inceledik. Hakikaten kesilen 960 TL kredi dolayısıyla kesilen ekspertiz ve komisyon masraf iadesi adı altında kredinin verildiği gün iade edilmiş. Müvekkilimde krediyi çekerken dikkat etmeden iade edilen masrafı da çekmiş. Bildiğiniz gibi ekspertiz ücretleri iade alınamıyor. Zaten kayıtlara göre de 960 TL iade edilmiş. Bu yüzden bu 960 TL için davayı atiye bırakmak veya ıslahla davayı değiştirmek mümkün müdür? Banka dosyaya ekspertiz raporu sunmuş; ancak fatura sunmamış. O yüzden 960 TL den vazgeçip sadece 1000 TL yi istemeyi düşündüm. Ama yoluna karar veremiyorum. Bir de 960 TL için atiye bırakırsam dava değeri hakem heyeti sınırı içinde kalacağından dava reddedilir diye düşündüm. Ama konuda bana yardımcı olabilir misiniz? Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.