Mesajı Okuyun
Old 29-06-2014, 14:49   #1
Av. M. K. ATAYURT

Varsayılan Muvazaaya dayalı tasarrufun iptali şansının, malın satılması ve 3. kişinin iyiniyeti nedeniyle yitirilmesi durumunda ne yapılabilir?

Değerli meslektaşlarım,
Davalı A Şirketini çektiğim ihtarname ile 20.09.2003 tarihinde temerrüte düşürdüm.
Davalı A Şirketi, 10.10.2003 tarihinde 19 adet taşınmazı hissedarından B'ye hibe etmiş.(Bu hibeden zamanında haberdar olamadık)
A Şirketine karşı 22.10.2003 tarihinde açtığım dava, lehime sonuçlandı ve karar 16.09.2011 tarihinde kesinleşti.
Hükmü icraya koydum, haciz ve satış yapıldı, Bakiye 100.000,-TL alacağımız kaldığı için 08.08.2013 tarihinde geçici aciz vesikası aldım.
Bu tarihte, 19 adet taşınmazın hibe edildiğini öğrendim.
Müvekkilden kaynaklanan nedenlerle "BK 18. md.den kaynaklanan muvazaa nedeniyle tasarrufun iptali" davasını Haziran 2014 tarihine kadar açamadım.
Dava açmak maksadıyla tapuda yaptığım araştırmada, anılan 19 adet taşınmazın 15.12.2013 tarihinde iyi niyetli C'ye satışının yapıldığını öğrendim. (C taşınmazları teminat göstererek banka kredisi aldığından, tapu kaydına banka lehine ipotek konmuş.)
Sorum şu:
İyiniyetli C aleyhine bir yol görünmüyor.
A Şirketinin haczi kabil başka bir malı yok.
Bu durumda, özellikle mal varlığı yeterli olan B aleyhinde, zamanaşımı ve hakdüşümü süreleri de dikkate alınarak ne yapabileceğim hususunda aydınlatırsanız sevinirim.
Şimdiden çok teşekkürler.