Mesajı Okuyun
Old 11-06-2014, 20:44   #3
over

Kübra Hanım, tekne hacizli değil. Fakat benim burada istihkak davasından kastım, hacizli mallarda 3. kişilerin mülkiyet hakkını ileri sürmesine ilişkin olan ve icra mahkemelerinde sıkça karşılaşılan dava değil.

Bunun dışında da istihkak davası açılabilir.

TMK Madde 683 - Bir şeye malik olan kimse, hukuk düzeninin sınırları içinde, o şey üzerinde dilediği gibi kullanma, yararlanma ve tasarrufta bulunma yetkisine sahiptir.

Malik, malını haksız olarak elinde bulunduran kimseye karşı istihkak davası açabileceği gibi, her türlü haksız elatmanın önlenmesini de dava edebilir.

Marinanın hapis hakkına gelince, dediğim gibi, müvekkilim ile marina arasında bir sözleşme zaten yok. fakat teknenin eski sahibi ile marina arasında belki hapis hakkı veren bir sözleşme vardır bilemiyorum. Fakat en nihayetinde var olduğunu kabul etsek dahi bu hapis hakkı müvekkilime karşı ileri sürülemez ki... sözleşmeler sözleşme tarafları için sonuç doğurur. Sözleşmeye taraf olmayan kişi için hüküm doğurabilmesi için ancak sicile tescil edilmesi gerekir ki böyle bir durum kesinlikle yok.