Mesajı Okuyun
Old 09-06-2014, 15:20   #1
Stj. Av. İbrahim Sarı

Varsayılan Tedbir Nafakası kime tebliğ edilir? Asile mi? Vekile mi?

Sayın Meslektaşlarım,

Bir boşanma davasında ben davalı vekiliyim. Davacı taraf tedbir nafakası için icra takibi başlatmış, ödeme emri müvekkilime tebliğ edilmiş ve ödeme emrinde vekili gösterilmemiştir. Ben bu ödeme emrinin ve asile yapılan tebligatın yasaya aykırı olduğu düşüncesindeyim. Çünkü bu icra takibi boşanma davasında verilen bir ara karara dayanmaktadır ve bu davada ben borçlunun avukatıyım. Ancak bu konuyu biraz araştırdığımda meslektaşlarımın genel görüşünün ilamlı takiplerde tebliğin vekile, ilamsızlar da ise asile yapılması gerektiği yönünde olduğunu gördüm ve kararsız kaldım.

Tebligat Kanunu'nun 11. maddesinde "Vekil vasıtasıyla takip edilen işlerde tebligat vekile yapılır. " hükmü bulunmaktadır. Ayrıca Avukatlık Kanunu'nun 171. maddesinde ise "Avukat, üzerine aldığı işi kanun hükümlerine göre ve yazılı sözleşme olmasa bile sonuna kadar takip eder." hükmü bulunmaktadır. Bu hükümler gereğince icra takibinde benim borçlu vekili olarak gösterilmem ve tebligatın asil yerine vekile yani bana yapılması gerekmez miydi?