Mesajı Okuyun
Old 29-05-2014, 10:33   #1
av.sel-dem

Varsayılan İvazlı Temlik

İyi günler değerli meslektaşlarım. Bir konuda düşüncelerinizi almak istiyorum.

Müvekkilim, bir şahıstan olan alacağını üçüncü şahsa temlik ediyor. Buna karşılık üçüncü şahıs, temlik edilen alacak miktarınca parayı düzenli olarak taksitler halinde müvekkile ödemeyi yazılı olarak taahhüt etmiştir.

Üçüncü şahıs yaklaşık dört aylık taksiti ödemiş geri kalan 18 aylık taksit ödenmemiştir.

Üçüncü şahıs hakkında icra takibi başlatmak istiyoruz. Ancak Borçlar Kanunu’ nun 191/1 maddesinde yer alan “Alacak, bir edim karşılığında devredilmişse devreden, devir sırasında alacağın varlığını ve borçlunun ödeme gücüne sahip olduğunu garanti etmiş olur.” hükmü akıllarda soru işareti bırakıyor. Zira devredenin, devrettiği alacağın tahsili yönünde devralana sanki garanti vermektedir.

Üçüncü şahsın, temlik edilen alacağı asıl borçludan alıp almadığını bilememekteyiz. Büyük ihtimalde borç tahsil edilememiştir.

Tüm bu hususlar göz önünde bulundurularak, ivazlı olarak temlik edilen alacağa karşılık taahhüt edilen taksitlerin ödenmemesinden dolayı üçüncü kişi hakkında icra takibi başlatabilir miyiz?

Görüşlerini paylaşan değerli meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar