Mesajı Okuyun
Old 26-05-2014, 22:15   #1
Av.Onur Civelek

Varsayılan Taşınmaz Satışı - Satış parasını 3. kişi hesabına yatırmak

İyi Akşamlar, Sevgili Meslektaşlarım,

Müvekkil, Tapu Sicil Müdürlüğünde, görevli memur nezaretinde, Satıcı S'den yasaya tamamen uygun bir şekilde bir ev satın almıştır. S satış esnasında memurun ''paranızı aldınız mı'' sorusuna da ''aldım'' şeklinde cevap vermiştir. Yani tamamen kendi iradesi ile bu satış işlemini gerçekleştirmiştir. Ancak, S, bu dairenin parasını çok yakın aile dostu olduğunu ileri sürdüğü X'e vereceğini bu nedenle Müvekkilin de satış bedelini arkadaşı X'in hesabına yatırmasını istemiş ve Müvekkil de kendilerine güvendiğinden dolayı satış bedelini X'in hesabına yatırmıştır. S, şuanda müvekkil aleyhinde tapu iptali ve tescil davası açmıştır. Bu davada söz konusu satıştan bedelsiz temlik olarak söz edilmektedir. Ancak, bildiğim kadarıyla, bu satışın, bedelsiz temlik olarak nitelendirilebilmesi için ortada yazılı bir sözleşme mevcut olması gerekmektedir. Böyle bir olayı daha önceden çözmüş yada elinde bu konu ile alakalı içtihat olan ya da yardımcı olmak isteyen tüm meslektaşlarımdan yardım bekliyorum. Hepinize şimdiden teşekkürler.