Mesajı Okuyun
Old 26-05-2014, 15:45   #1
Ens

Varsayılan Eksik hesaplanan emeklilik maaşının yeniden hesaplanması ve fark maaşların iadesi

Spesifik bir konu olduğu için değerli görüşlerinize ihtiyacım var. Destek veren herkese şimdiden teşekkür ederim. Uyuşmazlığım şöyle;

Müvekkil,

1975 - 1977 yılları arası Bağkurlu olarak,

1977 - 1981 yılları arası isteğe bağlı olarak,

1981 - 2002 yılları arası SSK'lı olarak çalışarak,

2002 yılında emeklilik aylığı bağlanması talebinde bulunuyor. Koşulları fazlasıyla karşıladığından SGK tarafından kendisine emeklilik maaşı bağlanıyor. Ancak kurum tarafından yapılan hesaplamada 1977-1981 yılları arasındaki isteğe bağlı sigortalılık süreleri bir türlü hesaba dahil edilmediğinden, düşük basamak ve düşük miktar üzerinden emekli ediliyor. Müvekkilim yıllar içinde başvuruda bulunmasına rağmen şimdiye kadar doğru düzgün herhangi bir cevap verilmiyor. Şimdi ben mahkemeye yapacağım başvuruyla emeklilik maaşının yüksek basamak ve miktar üzerinden bağlanmasını ve geçmişe dönük ödenmeyen emekli maaşı farklarının ödenmesini yahut yatırılan primlerin iadesini talep etmek istiyorum. Ancak yaptığım araştırmaya rağmen benzer bir davayla karşılaşmadım. Bu nedenle ;

1- Böyle bir dava açan ve elinde emsal karar , yargıtay kararı bulunan meslektaşım var mı?

2- Bu davada zamanaşımı var mı?

3- Böyle bir dava açılması halinde müvekkile halihazırda ödenmekte olan emekli maaşı kesilir mi?

4- Önce kuruma başvuru zorunluluğu var mı?

Yardımcı olursanız sevinirim.