Mesajı Okuyun
Old 21-05-2014, 17:41   #1
ARAKARARARA

Varsayılan İdari Dava Açma Süresi

İdari davalarla ilgi dava tecrübem olmaması nedeni ile bir davada dava açma süresi ve izleyeceğim yollarla ilgili tereddütler yaşıyorum. İdari Yargı Konusunda Bilgi ve Deneyimi olan Meslektaşlarımdan konu ile ilgili öneri ve bilgi paylaşımı talep ediyorum.
Konu ile ilgilenenlere Şimdiden Teşekkür ederim.
  • 20.10.2010 tarihinde Ankara İdare Mahkemesine, Emeklilik İkramiyesinin Ödenmesi amacı ile İptal Davası açıldı.
  • 27.03.2012 Tarihinde İdare Mahkemesi Davayı Kabul Kararı Verdi. SGK'nın Temyizi üzerine Danıştay 11. Dairesi 09.10.2013 tarihli kararı ile davacının Hizmet Birleştirilmesi yolu ile Emekli olmadığı tespit edildiği için kararı bozdu. Yerel Mahkeme de karara uyarak 05.02.2014 tarihinde davanın Reddine Karar verdi.
  • Davacı 01.09.2013 tarihinde Hizmet Birleştirmesi yaparak SSK dan emekli olmuş, Danıştay'ın aradığı eksikliği gidermiştir. 23.12.2013 tarihinde, üç yıllık emekli ikramiyesini almış, fakat, SGK'nın 23.01.2014 tarihli yazısı ile Danıştay'ın Bozma kararı dayanak gösterilerek, ödenen emekli ikramiyesi tutarı borç çıkarılmıştır.
  • Davacı, benim bilgim dışında, 06.01.2014 tarihinde SGK merkezinde, Maktu Forumlardan Doldurarak, Davaya konu emekli ikramiyesinin ödenmesini talep etmiştir.
  • SGK'dan Cevap alamayınca 26.03.3014'de dilekçe ile tekrar idareye başvurmuştur.
  • SGK Tebliğ Tarihi 20.05.2014 Tarihli Yazısında, "Danıştay 11. Dairesi'nin kararına istinaden borç çıkartılan ikramiyenizin ödenmesini talep etseniz de; Danıştay'ın İptal Kararından sonra İkramiyenizin yeniden ödenmesine ait Mahkeme Kararı bulunmadığından bu hususta yapılacak herhangi bir işlem bulunmamaktadır." şeklinde cevap vermiştir.
  • Benim sorum idarenin bu cevabını İYUK 10/Son gereğince Ret olarak kabul edip 60 Gün içinde Dava Açmak mı? Yoksa Hizmet Birleştirmesi yolu ile emekli olan davacının Emekli İkramiyesinin ödenmesi amacı ile İdareye Yazılı Müracaat ederek süreyi yeniden mi başlatmak, Çünkü 20.05.2014 tarihli idare cevabı kesin bir cevap olarak kabul edilebilir mi?
  • Bu aşamadan sonra, konu ile ilgili nasıl bir yol izlemem gerektiği ile ilgili yorum ve görüşleriniz için Şimdiden teşekkürlerimi sunarım.