Mesajı Okuyun
Old 09-05-2014, 15:51   #19
alpercelep

Arkadaşlar banka avukatıyım. Tükjetici mahkemelerinde bankalarca alınmış haksız şart niteliğindeki masraflara ilişkin davalar belirsiz alacak davası olarak açılabiliyor. Öncelikle bankalara yazılı başvuru yapılırken bankalardan dekontları istiyoruz.Bankalarda sağolsun bu masraf dekontları vermemek için ellerinden geleni yapıyorlar .Yazı cevaplarında zaten dekont eklemiyorlar ve yazı içinde fahiş bedeller talep ediyorlar .Özellikle 200 TL araştırma ücreti dekont başına 20-50 TL isteyen bankalar mevcut. Bu gibi durumlara tüketicinin dekont alması mümkün görünmemekte . Bu nedenlerden dolayı belirsiz alacak davası olarak davasını açan ve kazanan çok oluyor . Benim kanaatimde alacağını başvuruda bulunmasına rağmen öğrenemeyen davacının belirsiz alacak davası olarak bu davasını açabileceğini düşünüyorum.Ayrıca bazı dekontlarda yapılan kesintilerin nelere ilişkin olduğu açıklamalı olarak yazılmamaktadır. Hayat sigortası primi mi yoksa dosya masrafı mı anlaşılamamaktadır .Bu gibi durumlarda da belirsiz alacak davası açılabilir. Ayrıca en önemli nokta ne yazıkki banka da çalışan bankacı arkadaşlarımız bu davaları namus davası olarak görmekte ve evrak isteyen kişilere eksik evrak vermemektedir. Bu ne yazıkki benimde başıma geldi , ısrarla hesap ekstrası sayesinde dekontu alabildim.Bu gibi durumda da belirsiz alacak davası açılmasında kanımca sakınca yoktur.