Mesajı Okuyun
Old 18-04-2014, 13:16   #1
Avukat Safiye

Soru Ketmi Verese Ile Uğranilan Zarar

Müvekkillerin ninesi nüfusta bekar ve çocuksuz öldü gözüktüğünden mirasçısı olduğumuza dair tespit kararı kesinleşti.
Nine bir taşınmazda annesi, babası ve kardeşleri ile hissedar. Mirasçılardan habersiz ninenin hissesi ile onun annesi ve kardeşlerinden ölüm sebebiyle intikal eden miras payları, babası ve sağ kalan diğer kardeşleri tarafından 60 yıl önce 3. kişiye tapuda resmi olarak devredildiğini öğrendik. Daha sonra bu yerden kadastro geçmiş. Kadastro 10 yıldan daha önce. Ama bu satış ile kadastro tespitinin bir alakası olmadığından Kadastro Kanunu 12. md hak düşürücü süre gibi bir durumun olmayacağını düşünüyorum. Zira uğradığımız ve davada dayanacağımız zarar, tespit ile oluşmamıştır. Alıcının iyiniyetli olduğunu varsayarsak açılacak tazminat davasında tapuda gözüken bedele faiz de işletsek çok düşük kalıyor. Bu durumda nasıl bir dava açılabilir, zamanaşımı ve hak düşürücü süre gibi bir durumla karşılaşır mıyız?
Yaptığım araştırmalarda içtihat bulamadım. İlgilenen mestektaşlarıma şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum.
İyi çalışmalar dileklerimle.