Mesajı Okuyun
Old 13-04-2014, 14:48   #2
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan sailor1981
Bedelsizlik nedeni ile 2 adet vadesi gelmemiş, 1 adet (başka bir faktorıng şirketine)ödenmiş çek için açtığımız menfi tespit-istirdat davası devam ederken ,dava konusu çeklerden dava dışı FAKTORING şirketi tarafından tahsil edildi (davada taraf olmadığından tedbir kararı teşmil etmediğinden).Şimdi Faktorıng şirketine (yapılan cironun alacağın temliki hükmünde olduğu için) istirdat davası açacağım.Sorularım şunlar;

1- İlk davada dava açmadan icrai tehdit olmadan ödenen çek bedelini bedelsizlik ispat olunursa faktorıng şirketinden iade alabilirmiyiz ?

2- Menfi Tespit davası Bakırköy'de, istirdat davası açacağım Faktorıng şirketinin merkezi İstanbul adliyesine bağlı( bakırköy'e bağlı şubesi var)davayı nerede açmalıyım.

3- Benim niyetim Bakırköy'de açıp,birleştirmek başarabilirmiyim?

4- 1 yıllık süre hususunda değişik içtihatlar okudum, menfi tespit devam ettiği için süre işler mi?

Merhaba
Davalının Bakırköy şubesiyle işlem yaptıysanız Bakırköyde de davanızı açıp birleştirme isteyebilirsiniz.

Şubeler ve tüzel kişilerle ilgili davalarda yetki
MADDE 14- (1) Bir şubenin işlemlerinden doğan davalarda, o şubenin bulunduğu yer mahkemesi de yetkilidir.