Mesajı Okuyun
Old 09-04-2014, 14:30   #1
av.livane

Varsayılan Ayni Davada Hem Hakim Hem Bilirkişi

ArkadaşlAR merhaba.

30 yakın iş davasında davalı vekiliyim.
Mahkemenin ilk hakimi, dosyayı bilirkişiye gönderdi. Bilirkişi incelemesinde ortalama her işçi için 1.000,2000 TL gibi alacak tespit etti.Tarafların hepsi itiraz etti.
Mevcut hakimin tayini çıktı, yeni atanan hakim dosyaları inceledi, ek veya yeni bilirkiişi taleplerimizi reddetti. Ben hesaplarım dedi. şaşırdık! Bizi birşey bekliyor dedim. Evet aynen öyle oldu, hakim 30 yakın bütün dosyadaki işçilik alacaklarını kıdem,ihbar...vb gibi kalemleri hesapladı. her işçi için ortalama 10 Bin ile 15. Bin buldu. Ancak, sayın hakim hesapladığı bu raporu, "BİLİRKİŞİ RAPORU DİYE TARAFLARA TEBLİĞ EDİP,2 HAFTA SÜRE VERDİ"
Sorularım:
1- Bu husus, nihai hüküm öncesi görüş açıklama, ihsası rey olmaz mı?
2-HMK açısından, Hakim, kendisini bilirkişi yerine koyup, hazırladığı raporu nihai hükümden önce " bilirkişi raporu adı altında taraflara gönderip 2 haftalık süre vere bilir mi
3- Bu durumda, hakimin davadan çekilmesi yönünde talepte bulunabilinir mi, yada reddi hakim talebinde?
4-)Reddi hakim talebim reddedilirse, müvekkil şirkete idari para cezası tahakkuk ettirilir ?

Meslektaşlarımdan bu konuda yardım, görüş ve içtihat istiyorum. Çok yakında duruşması var. bir yol çizmem gerekli. iyi çalışmalar.