Mesajı Okuyun
Old 09-04-2014, 09:25   #2
M.SERDAR DEMİRTAŞ

Kişinin ,20 yıl boyunca ; hem SSK hem de Bağ-Kur'a , 20'şer yıllık prim ödediği söylemişsiniz ; ancak bu durum hayatın olağan akışına ters düşüyor ; çünkü bu , aynı kişinin aynı anda iki farklı kanuna tâbi işte çalışmış olması anlamına geliyor ki fizik kuralları gereği kişi ; aynı anda iki farklı yerde bulunamaz !Ben , durumu ; farklı sosyal güvenlik yasalarına tâbi farklı hizmet sürelerinin birleştirilmesi şeklinde yorumlayacağım . Bu açıdan bakıldığında ; malüllük , yaşlılık ve ölüm primi veya keseneği ödenen süreler ; askerlik borçlanması ve yurt dışında geçen süreler ; ihya edilen süreler ; T.C.Emekli sandığından kısmi malüliyet aylığı bağlanan sigortalıya emekli sandığında geçen süreler 506 sayılı yasaya göre yaşlılık aylığı bağlanırken birleştirilebilir. Bahsettiğiniz kişinin birleştirme dışında ; iki farklı varlığa sahip olabileceği durumu tahayyül edemedim , ve şayet benim düşündüğüm gibiyse ;haksız ödemelerin , kişiden geri alınmasına karar verilecektir.Buna karşın kişinin , kurumlara gerçekten çifte ödemesi varsa , iptal edilen emeklilik durumuna ilşkin prim ödemelerini isteyebilecektir.