Mesajı Okuyun
Old 27-03-2014, 15:18   #5
Luck

Alıntı:
Yazan ncoban
Her iki meslektaşıma da cevapları için teşekkür ederim.Şimdi öğrendiğim bir bilgiyi sizinle paylaşmak istiyorum.Baba,davalı olarak merhum anneyi göstermiş.Bu durumda mahkemenin davayı husumet yönünnden reddetmesi gerekir diye düşünüyorum.Resen davayı hasımsız bir davaya çevirir mi?Ayrıca;burada yetkisizli de söz konusu.Çocukların ikametgah yeri çok başka bir yet olmasına rağmen baba velayet davasını kendi yerleşim yerinde çok farklı bir ilde açmış.Bu konuda da umudum hakimin dikkatli olup yetkisizliği görmesi.
Sayın meslektaşım sizin dediğiniz gibi yapmayı düşünüyorum.Açtığımız vesayet davasını bildirmeyi düşünüyorum.Çünkü yapmış olduğum araştırmalar neticesinde velayet hakkı sadece anne babaya ait olduğundan dolayı asli müdahale talep etsek de bizim velayet hakkımız olmadığından dolayı davanın bizim açımızdan husumetten reddedilme olasılığı var.
Aklına bu konuda başka bir bilgi gelen meslektaşım var ise ivedilikle görüşlerini bekliyorum.

Sayın ncoban,

Birkaç konuda tekrar açıklama yapmak istiyorum. Gerek velayetin kaldırılması, değiştirilmesi, gerekse vasiyet işleri çekişmesiz yargı işidir (m. 382).

Çekişmesiz yargı işinde fer'i müdahale olmaz. Aslî müdahale ise ancak bir dava açılacaksa olur ki, sizin vesayet talebiniz de bir dava değil çekişmesiz yargı işi olduğundan aslî müdahale de olmaz.

Ayrıca, baba velayet istese dahi zaten hâkim vasi atayabiliyor (TMK m. 337). Bu nedenle, sizin bu velayet yargılamasında vesayeti istemenizin önündeki engel ne olabilir?