Mesajı Okuyun
Old 11-03-2014, 16:50   #11
sevda

Varsayılan türk vatandaşlığından çıkan kişinin emekliliği

merhabalar.
daha önce bu konuda yazışmıştık ve ben de SGK aleyhine dava açtım. ancak iş mahkemesi:"...3201 sayılı
Yurt Dışında Bulunan Türk Vatandaşlarının Yurt Dışında Geçen Sürelerinin Sosyal Güvenlikleri
Bakımından Değerlendirilmesi Hakkındaki Kanun'un 1. Maddesi ile ilgili hükümleri gereği "
Türk Vatandaşlarının yurt dışında 18 yaşını doldurduktan sonra , Türk Vatandaşı iken geçen ve
belgelendirilen sigortalılık süreleri ve bu sürelerin arasında veya sonunda her birinde bir yıla kadar olan işsizlik süreleri ile yurt dışında ev kadarı olarak geçen süreleri, bu kanunda belirtilen sosyal güvenlik kuruluşlarına prim ödenmemiş olması..." ve diğer yasal koşulların birlikte gerçekleşmesi gerektiğinden, Yargıtay 21.Hukuk Dairesi'nin 2012/2681Esas-2012/24752 Karar
nolu ilamıile ilgili yasal mevzuat da dikkate alınarak, yasal koşulları gerçekleşmediğinden davanın reddine" gerekçesi ile davayı reddetti. Karari temyiz edeceğim, ne önerirsiniz.
aslinda müvekkil şimdi bana almanya da bir dönem çalışması olduğunu söylüyor, ben davayı açarken kendi beyanına göre çalışması olmadığını belirtmiştir. ne yapmalıyım.
Teşekkürler.