Mesajı Okuyun
Old 25-02-2014, 23:00   #1
Salut

Varsayılan Bireysel Emeklilik Sistemi BES

Sayın meslektaşlarım,
Dövize endeksli BES sözleşmesi yapılmış 2013 yılında. Yani diğer adıyla "zarar etme pahasına illa emekli olunacak sözleşmesi". Katkı payı dolar olarak ödenmiş. 1 yıl geçiyor fon olduğu yerde saymış; ama, bes şirketi "bana ne ben alırım, ben portföy yönetmiyorum ki" diyerek yönetim gideri de kesmiş. Buraya kadar sorun yok.
BES sözleşmesini inceledim. Sistemden ayrılma halinde katkı payının yatırıldığı tarihteki kur ne ise ona göre ödeme yapılır demiyor. Emeklilik aracısı olan şahıs da böyle bir bilgi vermemiş. Şirket, Türk lirası üzerinden ödeme yapıyor, doları geri vermiyor. Yani girişte 30.000 USD yatırılmış, karşılığı 45.000,00 TL., getirisi 300.00 lira olmuş; ama şirket ayrılırken 30.000,00 doları değil de 44.000,00 TL. veriyor. Halbuki ayrılma tarihinde dolar kuru üzerinden 60.000,00 TL. vermesi lazım.
SORU:Emeklilik şirketinin ayrılma tarihindeki dolar kuru üzerinden Türk Lirası olarak ya da aynen dolarak parayı geri vermesi gerekmiyor mu?
SORU:Emeklilik aracısı şahıs başta sözleşme yapılırken böyle bir bilgi vermedi ve sözleşmede de böyle bir hüküm yoksa, müşteri tüketici mahkemesinden olumlu bir karar alabilir mi?
Teşekkür ederim.