Mesajı Okuyun
Old 18-02-2014, 10:20   #1
g_soton

Varsayılan Sigortadan kısmi ödemeyi kabul ettikten sonra Sigorta Tahkim Komisyonu' na bakiye için başvurulabilir mi?

Öncelikle tüm meslektaşlara iyi çalışmalar dilerim.
Bir müvekkil şirket 4 adet kamyonu satın alıyor ancak üzerine devrini almıyor. Bu araçlar terör örgütünün saldırısına hedef oluyor ve yakılıyor. 2 kamyon tamamen pert duruma geliyor. Sigorta araç bedelinin tamamının ödeneceği yönünde sözlü bilgi veriyor. Hasarın meydana geldiği dönemde jandarmaya araçların kiralık olduğu beyan ediliyor ve daha sonra buna uygun olarak gerçek olmayan bir kiralama sözleşmesi yapılıyor ve sigorta firmasına gönderiliyor. Poliçede yer alan "kullanım şekli istisnası" klozuna göre kiralık olarak kullanılan araçlar için ek prim ödenmesi, ödenmemesi halinde ise müşterek sigorta uygulanacağı ve bu sebeple araç bedellerinin yarısının ödenmesi teklif ediliyor.
Müvekkil şirketin paraya acil ihtiyacı var dolayısıyla kabul etmek istiyor ancak bakiyesi için de hukuki yollara başvurmak istiyor.
Sigorta tahkim komisyonuna daha önce herhangi bir başvuruda bulunmadım ancak sonuç alma süresi ve masrafı daha az olduğu için bu yola başvurmayı düşünüyorum. Komisyon ile görüştüğümde telefonda bana kısmi ödemenin kabul edilebileceğini, kalanı için daha sonra başvuruda bulunulabileceğini ilettiler. Bu durum biraz kafamı karıştırdı. Muhtemelen sigorta firması ibranameye herhangi bir şerh düşmemize müsaade etmeyecektir. Bu halde sigorta firmasını ibra etmiş olacağız ve bu aşamadan sonra komisyona başvurumuz mümkün olur mu emin olamıyorum. Bununla ilgili meslektaşlarımdan fikir almak istedim, benzer karar maalesef bulamadım. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür eder, tekrar iyi çalışmalar dilerim.