Mesajı Okuyun
Old 11-02-2014, 14:55   #5
Av. İbrahim Şen

Alıntı:
Yazan Av. D. Koca

Yargıtay 13.HD 2007/4056 Esas 2007/10070 Karar İçtihat

"Ücret Sözleşmesinin yokluğunda Avukatlık Ücretinin Belirlenme Şekli."

"...Taraflar arasında yazılı bir ücret sözleşmesi bulunmadığı uyuşmazlık konusu değildir bu nedenle azil tarihinde yürürlükte bulunan 1136 sayılı Avukatlık Kanununun 164/4. maddesi gereğince dava konusu miktarın % 10-20 arasında bir vekalet ücretinin takdiri gerekir.

Mahkemece anılan yasa hükmü gözetilerek davacı avukatın hak ettiği vekalet ücreti tutarı belirlenmeli ve sonucuna uygun bir karar verilmelidir.

Mahkemece avukatlık asgari ücret tarifesine göre avukatlık ücretinin belirlenmesi usul ve yasaya aykırı olup bozmayı gerektirir..."
http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=10361

Selamlar Sayın Meslektaşım,

Bende taraflar Sulh oldu. ( Aralarında gizlice uzlaştılar ve müvekkil, feragat dilekçesi sundu.) Ben de taraf ve karşı taraf vek. ücr. için illamsız takip yaptım.

Üstteki içtihatı da takib ekledim. Ancak üstteki karar; değeri parayla ölçülebilen bir dava üzerinden alınmış.

1136 S.lı Av. K.:165/4: Değeri para ile ölçülemeyen dava ve işlerde ise avukatlık asgari ücret tarifesi uygulanır.

Sizin elinizde sözleşme olmadığından ve değeri para ile ölçülemeyen işlerden olduğundan, 165/4 gereği, asgari ücret tarifesine göre ilamsız takip yapmanız gerekir.

Ben ihtarname çekmedim. Şifahen bir kaç kez uyardıktan sonra ilam örneği ve üstteki içtihatı ekleyip, takip yaptım. İtiraz ettiler; şu an yargılama aşamasında...

Teşekkür ederim üstad. ben de ihtarname çekmeyi düşünmüyorum.