Mesajı Okuyun
Old 09-02-2014, 14:34   #1
Konuk

Önemli Çocuklarım İran'a Kaçırıldı

Kısaca olayları özetlemek istiyorum:

Ben, bir Türk vatandaşı ile 2001'de evlendim. Kendisinden 2 tane çocuğum oldu ve biz geçtiğimiz yılın (2013) haziran ayında boşandık. Temyize de gidilmedi, kesin karar olarak boşanma ve çocukların velayetleri bana verildi. O dönemde Tayland'da yaşadığımız için çocuklarımın eğitimleri aksamasın diye ben Türkiye'de bir iş bulup bir ev kuruncaya kadar (şubatın başına kadar) çocuklarımı Tayland'da babalarıyla birlikte bıraktım. Onunla yaptığımız sözlü anlaşmaya göre çocuklar Türk eğitim yılının ikinci dönemine burada başlayacaklardı.

Ancak bir sorun var. Bu adam aynı zamanda İran vatandaşıymış (evlenirken bilmiyordum) ve ocak ayında (tam tarihiyle 02.01.2014) çocuklarımı İran'a kaçırdı, orada ablasının evine bıraktı (bazı kaynaklardan böyle öğrendim) ve kendisi önce Kıbrıs'a geçti sonra da Tayland'a döndü. Şu anda Tayland'da. Çocuklarım da halen İran'da. Kendisi, Türkiye'ye giremiyor çünkü burada bazı suçlardan aranan birisi. Belki mahkumiyeti bile çıkmıştır çünkü yüzkızartıcı suçlardan aranıyordu.

Ben, bana çocuklarımı Tebriz'e kaçırdığını sms'le bildirdiği 05.01.2014 tarihinden beri bir gün bile duraksamadan onları geri almak için yasal yolları zorluyorum. Türkiye'de BİMER, Cumhurbaşkanlığı, Emniyet Müdürlüğü, Dışişleri, Dışişleri Konsolosluk Birimi, Adalet Bakanlığı, Çocuk Kaçırma Bölümü gibi başvurulabilecek bütün makamlara başvurdum. Üstelik İran Konsoloslukları ve Tayland Konsolosluğu'nun da konuyla alakalı bilgileri var.

Bana Dışişleri'nden önerilen ve kesin çözüm olarak tavsiye edilen yol ise İran'da bir avukat tutup boşanma ve velayetin tenfizini yaptırarak çocuklarımın yer tespiti ve tarafıma iade süreçlerini başlatmam.

Ancak, eski eşimin Tebriz'de çok büyük bir çevresi var. Öyle ki Konsolosluğun önerdiği bir avukat bile bana yanlış bilgi verdi. Dışişlerinin, İran'daki ataşe ile konuşması sonucu avukatın yanlış bilgiler verdiği kanıtlandı. Haliyle, çekincelerim var. Güvenilir bir avukat bulup bu işi halletmek istiyorum çünkü eski eşimin çocuklarımı Kanada'ya kaçırmak gibi bir planı olduğunu da biliyorum. Ancak maddi anlamda da bu bir aylık süreçte bir haftalığına Tayland'a gidip bazı belgeler aramak için çok ciddi para harcadım ve bu işi en uygun şekilde halletmek istiyorum.

Kızım 6, oğlum 10 yaşında. Bu süreçte babaları tarafından çok yanlış şekilde yönlendirildiler ve psikolojileri bozuldu. 6 ay önce yanıma gelmek için ağlayan çocuklar şimdi "Anne İran'a gel, babamla barış ve birlikte yaşayalım" demeye başladılar. Bir aydır da eski eşim, velayetleri bende olmasına rağmen onlarla iletişim kurmamı engelliyor. İran'daki Türk konsolosluğu İran'a gitmemin benim için hayati tehlike oluşturduğunu belirtti.

Bu konuda bana avukat bulma veya farklı bir yol çizme anlamında yardımcı olabilir misiniz?