Mesajı Okuyun
Old 07-02-2014, 15:59   #3
üye14977

Sn. yyunusgun

çok emin olmamakla birlikte (yüksek sesle düşündüğümü kabul edin lütfen) somut uyuşmazlıktaki "hukuksal niteliğin" şu şekilde olduğunu düşünüyorum.

bana kalırsa sizin muvazaa nedeniyle tapu iptal davası olarak nitelendirdiğiniz ve açmayı düşündüğünüz dava, esasında İİK anlamındaki "tasarrufun iptali davası" olmak gerekir. zira sizin adı geçen taşınmazın "aynına" ilişkin talebiniz söz konusu olmayıp; siz, boşanma davası sonucunda lehinize hükmolunacak muhtemel tazminat alacaklarını güvence altına amaçlıyorsunuz.

ne var ki tasarrufun iptali davasının açılabilmesi için de, ortada kesinleşmiş bir alacağın olması ve borçlunun da acz içinde olması gerektiği aranacaktır. takdir ederseniz ki sizin açınızdan en azından ilk unsur gerçekleşmiş değil.

bu bağlamda "hukuken" yapılabilecek tek şeyin hâlihazırda devam eden boşanma davasında "ihtiyati haciz kararı" alınması olabilecektir. kabul ediyorum ki bu, pratikte rastlanılan bir durum değil. ne var ki özellikle iş davalarında bir kısım mahkemelerin "işçilik alacakları" konusunda henüz davanın başında bu tür ihtiyati haciz kararları verdiğini biliyoruz.

şayet aile mahkemesinde bu kararı alabilirseniz, bu defa yukarıda da bahsettiğim üzere İİK hükümlerince "tasarrufun iptali" davası (diğer koşulları da sağlamak kaydıyla) açılabilecektir diye düşünüyorum.

gelişmeleri paylaşırsanız sevinirim. iyi çalışmalar.