Mesajı Okuyun
Old 05-02-2014, 13:50   #7
av.ismail

Merhabalar;

Benimde elimde konut kredisi sözleşmesi, kredinin ödeme planı ve müvekkilin banka hesap dökümü mevcut..( hesap dökümünde kesintiler açıkça gözüküyor. )

Üç kalem için başvurmayı düşünüyorum..
a) 1450 TL dosya masrafı
b) 4300 TL yeniden yapılandırma masrafı
c) 4200 TL erken kapama masrafı

a)Sözleşmede sadece "masraf : 1950 TL" gibi bir ibare var..Hesap dökümüne baktığımızda bunun 500 TL'si hayat ve dask sigortaları, 1450 TL ise komisyon diyor. Bu 1450 TL komisyon masrafının iadesini talep etmeyi düşünüyorum.

b)6 ay sonra kredi yapılandırılmış ve sözleşmede yeniden yapılandırma gibi bir hüküm olmamasına rağmen 4300 TL yeniden yapılandırma masrafı kesilmiş.

c) Son olarak 1,5 sene içinde kredi kapatılmış ve 4200 TL erken kapama masrafı alınmış..

Belgeler elimde olduğundan ve miktar hakem heyeti sınırının üstünde olduğundan direkt Tüketici Mahkemesi'nde dava açmak daha mantıklı mıdır ? Miktarlar belirli olduğundan belirsiz ve kısmi açamayacağımı düşünüyorum..

Bir de bir Yargıtay kararında avans faizi talep edilebilir diye bir hususu hatırlıyorum. Bu konudaki düşünceniz ?

Banka şubesinin bulunduğu yerin yanısıra genel müdürlüğün bulunduğu yerde yetkili midir ?

Şimdiden teşekkürler..Saygılarımla..