Mesajı Okuyun
Old 05-02-2014, 10:41   #1
av.tuba boyacıoğlu

Varsayılan memurların maaş farkı alacağı

merhabalar. stajım bitmek üzere ve bir arkadaşımın davasını almayı düşünüyorum.bu yüzden araştırma yapıyorum ama konu ile ilgili kararlara pek ulaşamadım. yardım ederseniz çok mutlu olurum. konu şu: arkadaşım KOSGEB'e yaklaşık bir yıl önce girdi. Kendisinin memur olduğunu söyledi ama KOSGEB ile ilgili kanuna baktığımda personelin idari hizmet sözleşmesi ile çalıştığını ve ücret konusunda 657 sy. kanuna tabi olmadıklarını gördüm. Kendisinden 1 yıl önce aynı pozisyonda işe giren ve aynı iş ve statüde olan diğer personele göre yaklaşık 1000 lira civarında daha az ücret aldığını, bu durumun haksız olduğunu, bu yüzden de maaşının eşitlenmesi ve yaklaşık bir yıldır eksik aldığı maaş farkının kendisine ödenmesi gerektiğini düşünmekte.
idare mahkemesinde tam yargı davası açılması gerektiği kanısındayım. ancak bununla ilgili herhangi danıştay kararı bulamadım. geriye dönük olarak 1 yıllık farkı alıp alamayacağı ve dava öncesinde idari makama durumun düzeltilmesi için başvuruda bulunup bulunmaması gerektiği ile ilgili bilgisi,fikri olan varsa yararlanmak isterim.,
mesleğe yeni başlayacak biri olarak yardımlarınıza ihtiyacım var. yol gösterebilirseniz çok memnun olurum.