Mesajı Okuyun
Old 28-01-2014, 11:00   #1
av.külcü

Soru Karar Düzeltme sonucu verilen karara karşı temyiz yolu açık mı?

Merhaba arkadaşlar,

6100 Sayılı HMK. nun 3. Geçici Maddesinde; "1086 Sayılı Kanunun temyize ilişkin hükümlerinin geçerli" olduğu, "427-454 üncü maddelerinin yürürlükte olduğu" ifade edilmektedir.

1086 Sayılı Kanunun 442/1 maddesinde; "tashihi karar sonucu verilen hükümlerin tashihi kararı mümkün değildir/aynı ilama karşı birden fazla tashihi karar yoluna başvuru mümkün değildir" denmektedir. (Türkçesi böyle diyor)

Ancak bugün elime gelen bir Yargıtay ilamı bana tüm bildiklerimi unutturdu! Şöyle diyor;
"Davalının karar düzeltme talebinin kabulüyle dairemizin onama kararının kaldırılarak hükmün bozulmasına, taraflarca Yargıtay Daire ilamının tebliğinden itibaren ilama karşı 10 gün içinde karar düzeltme isteğinde bulunulabileceğine ... oybirliği ile karar verildi."

Acaba benim bilmediğim bir husus mu var? Gerçekten bu karara karşı karar düzeltme yoluna gidebilir miyim? Benim bilgi düzeyim "gidilemez" diyor. Ancak her zaman her şeyi bilmemiz mümkün değil, yanılıyor olabilir miyim???

Bu konuda beni aydınlatabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum. Gerçekten kanun yolum açıksa sürem dün itibariyle başladı

İyi çalışmalar...