Mesajı Okuyun
Old 16-01-2014, 13:42   #5
zlm

Alıntı:
Yazan Av. Ali YILMAZKARA
Esasen yol göstermek haddime olmayaraktan şunu tavsiye ederim;
Nöbetçi aile mahkemesine Müvekkiliniz ile eşi arasında yurt dışında görülmekte olan bir dava olduğu söz konusu davanın bitimine/tanınmasına müteakip TÜRKİYEDE mal rejiminin tasfiyesine ilişkin dava açılacağı ancak bu dava açılana kadar eşin mal varlığını azaltmak amacı ile kaçıracağı/satacağı/devredeceği endişesi bulunduğu bundan dolayı da x-y-z taşınmazları üzerine ihtiyaten TEDBİR konulmasına karar verilmesini talep eder dilekçe vermeniz yeterli olacaktır

Kanaatimce mahkeme evrak üzerinden talebinize ilişkin karar verecektir.

Estagfurullah ne demek . Yol göstermeniz için sordum. İlginize ayrıca teşekkür ederim.
Daha önce de dediğim gibi müvekkil ile yüzyüze görüşmeden maddi anlamda yükü olan bir dava açmak istemem görüşme tutanağı olmadan dava açmıyorum sizin tavsiyeniz çok güzel ama 397 madde gereği 2 hafta içinde dava açmam gerektiğinden yine bana uymuyor malesef .
Yargıtay kararı da buldum ihtiyati tedbirli aile konutu şerhi konulmasına dair dava açacağım.

Teşekkürler.

6100 SY HMK
İhtiyati tedbiri tamamlayan işlemler

MADDE 397 - (1) İhtiyati tedbir kararı dava açılmasından önce verilmişse, tedbir talep eden, bu kararın uygulanmasını talep ettiği tarihten itibaren iki hafta içinde esas hakkındaki davasını açmak ve dava açtığına ilişkin evrakı, kararı uygulayan memura ibrazla dosyaya koydurtmak ve karşılığında bir belge almak zorundadır. Aksi halde tedbir kendiliğinden kalkar.

(2) İhtiyati tedbir kararının etkisi, aksi belirtilmediği takdirde, nihai kararın kesinleşmesine kadar devam eder.

(3) Tedbir kalkmış veya kaldırılmış ise bu husus ilgili yerlere bildirilir.

(4) İhtiyati tedbir dosyası, asıl dava dosyasının eki sayılır.