Mesajı Okuyun
Old 14-01-2014, 12:23   #4
Av.mehmet.av

Alıntı:
Yazan avrecepefe
Üstadım,
Olayı kronolojik sıralamayla yeniden yazıyorum.
1. Yerel Mahkemenin ilk kararı:Davanın kabulü ile davalıların ...TL.tazminatı müştereken ve müteselsilen ödemesine
2. Bu karar iki davalı tarafından da temyiz edildi.
3. Yargıtay kararı bir davalı yönünden bozdu. diğer davalının temyiz talebi hakkında hiç bir karar verilmedi.
4. biz bozma kararı için, ikinci davalı da temyiz talebim hakkında karar vermediniz diye tashihi karara gittik
5. tashihi karar taleplerimiz reddedildi.
6. duruşma günü mahkeme bozmaya uydu ve davanın reddine dedi. (her iki davalı açısından demeden doğrudan advanın reddine diyerek davayı bitirdi.
7. yerel mahkemenin davayı reddeden kararını temyiz ettik
8. temyiz talebimiz uygun bulunmadı karar onandı.
9. şimdi biz diyoruz ki yerel mahkemenin verdiği davayı kabul eden ilk karar temyiz ve karar düzeltme talepleri reddedilen diğer davalı açısından kesinleşmiştir. Mahkeme bu talebimizi reddederse ne yapacağız?
Anlattığınız olaylara göre ben temyiz isteğinin değerlendirme dışı bırakıldığını söylediğiniz davalı için onun aleyhine bir sonuç doğurmayacağını düşünüyorum. Çünkü temyiz talebi değerlendirilmeyen davalı üzerine düşeni yapmış ve temyiz başvurusunu yapmış. Yargıtay kararında her iki davalının temyiz talebinde bulunduğu yazıyor mu ve her ikisinin temyiz talebinin kabul edildiği yazıyor mu bilmiyorum. Ancak durum böyle ise yargıtayın karar verirken her iki davalı için de bozma kararı verdiği sonucu çıkar diye düşünüyorum.