Mesajı Okuyun
Old 10-01-2014, 17:22   #5
mutlak butlan

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Sayın Mutlak Butlan,

TBK 327 inci maddesi konut ve çatılı işyeri kiralarında tatbik edilemez. Somut olayda, kira sözleşmesi aynı şartlarda birer yıllık dönemlerde uzamıştır. Sayın Taşkın'ın bu husustaki açıklamalarına katılmaktayım.

THS'de açılmış en az 10 konuda belirttiğim gibi, yeni iktisap nedeniyle tahliye davası açmak isteyen yeni malikin 2 seçimlik hakkı mevcuttur.

1- Kira süresinin bitiminden itibaren 1 ay içinde(sizin olayınızda 01.02.2014'e kadar) iktisap ve ihtiyaç nedeniyle tahliye davası açılabilir.

2- İktisap tarihinden itibaren 1 ay içinde kiracıya tebliğ edilecek bir ihtarname ile 6 ay içinde taşınmaz tahliye edilmediği takdirde bu sürenin sonunda iktisap ve ihtiyaç nedeniyle tahliye davası açılacağı ihtar edilmelidir.

Bence sizin şu olayı netleştirmeniz gerekir:

Kiracı, sanki ihtarnameden haberdarmış gibi, yeni aylıkları müvekkilinize ödemeye başlamıştır. Ancak mesajınızda ihtarnamenin tebliğ edilip, edilmediğine dair bir bilgi yoktur. İhtarname hiç tebliğ edilmemişse, yukarıda 1.şıkta yazdığım gibi davanızı açabilirsiniz.
Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim. İhtarname konusuna gelince, tebliğ edemedik ancak kiracıya 16.12.2013 tarihinde mail yoluyla bilgilendirdim ve ihtarname örneğini de mail ekine eklemiştim. Daha sonrasına 26.12.2013'te müvekkilime biriken ayların kira ödemesini gerçekleştirdi. Her ne kadar tebliğ edilmemiş olsa da süresi içerisinde ihtarnameden haberdar olduğunu düşünüyorum ve bahsttiğiniz üzere 351/2'ye göre davayı açabilme ihtimalinin olması sevindirici bir gelişme. Tekrar teşekkür ederim. Saygılar sunarım.