Mesajı Okuyun
Old 08-01-2014, 18:11   #3
Av.mehmet.av

Alıntı:
Yazan lawyer_33
İş verenin İ.K. 22. mad uyarınca yazılı olarak tebliğ etmediği ancak eylemli olarak uygulamaya başladığı iş yeri koşullarındaki esaslı değişikleri mecburen kabullenip (yazılı kabul olmaksızın) yaklaşık 2-3 aydır sesini çıkarmadan çalışmasına devam eden işçinin " ben artık bu duruma tahammül edemiyorum, zaten kanuna uygun merasim gerçekleşemeden koşullarda değişikliğe gidildi" diyerek yazılı itirazda bulunma hakkı kalır mı? Bunu kabul etmeyen işveren 22. madde uyarınca işçinin çıkışını yapmazsa bu durumda işçinin tek taraflı fesih hakkı olur mu?

Teşekkür ederim.
Eğer değişiklik esaslı değişiklik ise işçinin işten ayrılması durumunda haklı nedene dayanmış olacağını düşünüyorum. 3 aylık sürenin zımni kabul olarak düşünülmeyeceği kanaatindeyim. Yanlız burada yapılan değişikliğin işverenin yönetim hakkı sınırları içinde kalıp kalmadığı önemlidir. Yönetim hakkı içinde ise esaslı değişiklikten söz edilemez. Esaslı bir değişiklik söz konusu ise İş Kanunu 24/2f de belirtilen "çalışma şartlarının uygulanmaması" hükmü gereği işçi sözleşmeyi haklı nedenle fesh edebilir diye düşünüyorum. Tabi bir iş sözleşmesi var ise oradaki hükümlerde önemli olacaktır.