Mesajı Okuyun
Old 30-12-2013, 22:16   #1
Baritone

Varsayılan İdari para cezasına karşı başvuruda husumet sorunu

Merhaba,

Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı ("MASAK") tarafından müvekkilim banka hakkında idari para cezası tesis edilmiştir. İdari para cezasının tebliğinden itibaren 15 gün içerisinde sulh ceza mahkemesinde idari para cezasına karşı başvuruda bulunacağım.

Sizce karşı taraf olarak husumet yöneltmem gereken mercii T.C. Maliye Bakanlığı mıdır yoksa MASAK mı ?

Net bir yanıt bulamadığımdan tecrübesi ve/veya bilgisi olan siz meslektaşlarımın yardımını rica ediyorum.

Çok teşekkürler

Kendi sorduğum soruya ilişkin olarak yeni bir şey buldum

659 GENEL BÜTÇE KAPSAMINDAKİ KAMU İDARELERİ VE ÖZEL BÜTÇELİ İDARELERDE HUKUK HİZMETLERİNİN YÜRÜTÜLMESİNE İLİŞKİN KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME'nin AYM tarafından iptal edilmiş ancak AYM kararı henüz yürürlüğe girmediğinden (Madde 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ve 16, Anayasa Mahkemesi'nin 23.11.2013 tarih ve 28830 sayılı R.G.'de yayımlanan, 6.6.2013 T., 2011/145 E. ve 2013/70 K. sayılı Kararı ile, KARARIN RESMÎ GAZETE'DE YAYIMLANMASINDAN BAŞLAYARAK DOKUZ AY SONRA YÜRÜRLÜĞE GİRMEK üzere iptal edilmiştir) halen yürürlükte olan 6/1 maddesine göre "(1) İdareler, kendi iş ve işlemleriyle ilgili olarak açılacak adli ve idari davalar ile tahkim yargılaması ve icra işlemlerinde taraf sıfatını haizdir."

Burada İdare'den ne kastedildiğini anlamak için de 2. maddeye bakıyoruz ve "ç) İdare: 10/12/2003 tarihli ve 5018 sayılı Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanununa ekli (I) ve (II) sayılı cetvellerde belirtilen kamu idarelerini ifade eder" ibaresini görüyoruz.

Sonra da anılan (I) nolu tarifeye baktığımızda "Maliye Bakanlığı'na yer verildiğini görüyoruz.

Buradan husumetin Maliye Bakanlığı'na yöneltilmesi gerektiği sonucu çıkarıyorum zira ilgili cetvelde MASAK yok.

Ne dersiniz ?