Mesajı Okuyun
Old 23-12-2013, 16:06   #1
mhmt.ckr

Varsayılan Trafik kazalarında faille uzlaşılması halinde sigorta şirketine karşı dava açılabilir mi

Meslektaşlarım merhaba.

Yardımınızı istediğim sorun, Ceza Muhakemesi Kanununa Göre Uzlaştırmanın Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik'in 23. maddesinin 7. fıkrasında yer alan düzenlemeye ilgili. Düzenlemede, soruşturma aşamasında uzlaşmanın sağlanması hâlinde soruşturma konusu suç nedeniyle tazminat davası açılamayacağı, açılmış olan davadan da feragat edilmiş sayılacağı belirtiliyor.

Somut olayda müvekkilin geçirdiği trafik kazası sonrası -ceza soruşturması sürerken- araç sürücüsü (aynı zamanda işleten) ile sigorta şirketine karşı maddi ve manevi tazminat davası açtık. Davayı açtıktan bir ay kadar sonra soruşturma dosyasına uzlaştırmacı atandı. Uzlaştırmacı, dosyada vekaletim olduğu halde bana haber vermeksizin müvekkili ve sürücüyü çağırarak müzakereyi yapmış. Müzakerede müvekkile tazminat davasına devam edebileceği, uzlaştırmanın sadece ceza davası için sonuç doğuracağı aktarılmış. Müvekkil de şahsın ceza almaması için uzlaşmayı kabul etmiş. Uzlaşma edimi ise tedavisi sürdüğü müddetçe müvekkilin tedavi ve bakım giderlerinin karşılanması. Miktar içerir, somut bir edim ve ifa zamanı yok. Şu an tazminat davamız derdest durumda. Sürücü de aydan aya değişen miktarlarda ödeme yapıyor.

Bu somut olaya ilişkin olarak:
Öncelikle faille uzlaşma sağlanması sigorta şirketine karşı tazminat davası açma hakkını da ortadan kaldırır mı?
İkinci olarak uzlaşma raporunun iptali için izlenebilecek bir hukuki yol var mıdır?