Mesajı Okuyun
Old 12-12-2013, 15:55   #3
Erkan Uygun

TMK Madde 169- Boşanma veya ayrılık davası açılınca hâkim, davanın devamı süresince gerekli olan, özellikle eşlerin
barınmasına, geçimine, eşlerin mallarının yönetimine ve çocukların bakım ve korunmasına ilişkin geçici önlemleri re'sen alır.

Bu maddeden yararlanarak açılacak boşanma davasında bir talepte bulunabilir. Ancak ben başka bir çözüm yolu önereceğim.

Eşler arasında edinilmiş mallara katılma rejimi uygulandığı için, evlilik içinde eşler arasında mal ayrılığı uygulanır.Rejimin tasfiyesi istenildiği taktirde TMK'nın ilgili hükümleri gereği tasfiye yapılarak eşlerin birbirlerinden alacakları belirlenir.

Borsada alınan hisseler edinilmiş mal sayılalabilir.Boşanma davası ile birlikte, ayır bir dava ile mal rejiminin tasfiyesini de isterseniz, mahkemenin talebiniz doğrultusunda hisselerin satışının önlenmesi için tedbir koyması mümkündür.Mal rejimin tasfiyesine ilişkin dava boşanma davasının sonucunu ve kararın kesinleşmesini bekler,kesinleşmeden itibaren davaya devam olunur. Ben en etkili çözümünün bu olduğunu düşünüyorum.