Mesajı Okuyun
Old 06-12-2013, 13:08   #12
Av. İrem

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Vekaletnamede "ahz-u kabza" yetkisinin olmamasına rağmen, "icra vekalet ücretini" çekebilirsiniz. Bu konuda eski HUMK veya yeni HMK bakımından fark bulunmamaktadır. Bu konu mülga HUMK zamanında Yargıtay kararlarıyla çözümlendi, mer'i HMK zamanında açıkça belirlendi.

Sizin sorununuz, "icra vekalet ücreti" dışında yatan paranın, usulüne uygun olarak hesabınıza geçip, geçmediğidir.

Şikayet yoluna gidilirse, sıkıntı yaşarsınız.

Takas mahsup talebinde bulunamazsınız. Şu soruya cevap aramalısınız: Vekaletnamede yetkiniz olmamasına rağmen; müvekkil adına yatan "icra vekalet ücreti dışındaki miktarı", hangi haklı sebeple uhdenizde tutmaktasınız?

Meslektaşımıza katılıyorum.

Alıntı:
Yazan oz9978
icra vekalet ucreti disinda karsi dava vekalet ucreti ve muvekkil ile yapmis oldugum sozlesmeye dayali vekalet ucretine iliskin bedel borclular tarafindan tamamlanmadi.soyle bir cozum aklima geldi siz ne dersiniz bilmiyorum.tum bu bedeller tamamlandiktan sonra icraya muvekkil ile yapmis oldugum sozlesme ve kendisine kestigim faturayla beraber bi talep acip vekalet ucretimi aldim ve fatura bu sekildedir ahzu kabz yetkim yoktur geri kalan yatan bedeller icin muvekkile iban bildirmesi icin muhtira cikartilsin seklinde talep acsam nasil olur?
Ayrıca, son sorduğunuz soruya istinaden de, bence müvekkil ile aranızdaki sözleşme gereği alacağınızı tahsil edilen tutardan ayırın.Ve müvekkilinize ödenmesi gereken ve ahzu kabz yetkiniz olmadığından tarafınıza sehven yatırıldığını düşündüğüm tutarı da, icra dosyasına müvekkilinize ödenmek üzere iade ediniz. Müvekkil de toplam tutarı ödemeler tamamlandığında icra dosyasından çeksin.