Mesajı Okuyun
Old 04-12-2013, 20:46   #10
Av.Nevra Öksüz

Sayın olgu,
Alıntı:
Yazan olgu
...Somut olayda satım sözleşmesinin tapuda yapılıp yapılmaması eklediğim kararın emsal olmaması hususunu etkiler mi?

Eklediğiniz karardan benim anladığım şu:
Davacı şirket (A) ile davalı şirket (B) arasında -iki- sözleşme yapılıyor.

Sözleşmelere göre:
1- B, A'ya taşınmazını devredecek (taşınmaz satış sözleşmesi) +
kendi devrettiği taşınmazda 68 dükkanı havi bir AVM inşa edip 30.09.2010'da A'ya teslim edecek (eser sözleşmesi).

-Taşınmaz satış sözleşmesi ve eser sözleşmesi ayrı ayrı akdediliyor ve eser sözleşmesi, taşınmaz satış sözleşmesinde, sözleşmenin eki olarak da -ayrıca- anılıyor.

2- A da 1 no'lu bentteki taşınmaz satışı ve eser sözleşmesi karşılığı B'ye kararlaştırılan parayı çek vasıtasıyla ödeyecek...

3- Cezai şartın hangi sözleşme içeriğinde anıldığı belli olmamakla birlikte; B'nin, eseri (AVM'yi) sözleşmedeki tarihte teslim edememesi halinde A'ya cezai şart ödeyeceği kararlaştırılıyor.

4- A, -eser sözleşmesindeki gecikmeden mütevellit- kararlaştırılan cezai şartı talep ediyor.

Yargıtay da; harici taşınmaz satış sözleşmesi geçerli olmadığından cezai şart da geçerli değildir, diyor...

Dosya münderecatını bilemiyorum, dolayısıyla Yargıtay'a haksızlık etmek istemem; lakin durum yukarıdaki şekilde ise para karşılığı taşınmaz (AVM) yapımı eser sözleşmesidir ve geçerliliği şekle bağlı değildir. Tarafların, akdettikleri eser sözleşmesine dair cezai şartı sonradan kararlaştırmaları da mümkündür. A ile B'nin imzasını havi cezai şart akdi geçerlidir ve hüküm ve sonuç doğurur. Bu hususun, taraflar arasındaki taşınmaz satış sözleşmesi ile ilişkilendirilerek geçersiz kabulü doğru olmadığı gibi; taşınmazın sonradan tapuda devredilip edilmemesinin de konuyla alakası yoktur (diye düşünüyorum ). Tekraren; dosya münderecatı farklı ve Yargıtay da haklı olabilir...

Neticede bu karardaki somut olayla; sayın güneşrengi'nin sorusundaki somut olay birbirine emsal teşkil edecek nitelikte değildir.

Sayın güneşrengi; müvekkilinin aldığı taşınmaza dair hukukî ilişki irtibatını açıklamadığı için genel bir cevap yazıp bırakmıştım; bugün bir davama dilekçe yazarken forum aklıma geldiği için belli şartlar dahilinde cezai şartı talebinin mümkün olduğunu yazmak istedim...

P.S: Neyi sormak istediğiniz -benim için- anlaşılır olmadığından cevap biraz uzun oldu Umarım yazdıklarımın arasında sorunuza da cevap vermişimdir...