Mesajı Okuyun
Old 15-11-2013, 16:35   #17
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan ATARAS
İPTAL EDİLMİŞ YANİ YÜRÜRLÜĞE GİRMEMİŞ BİR İHALEYE FESAT KARIŞTIRILDIĞI İLERİ SÜRÜLEBİLİR Mİ?

İptal edilse bile ilk ihaleye fesat karıştırıldığı anda suç oluşur. İhalenin sonradan iptal edilmesi fesat karıştırma suçunu ortadan kaldırmaz.

Ben bu kadar uzaktan bile ilk ihaleye fesat karışmış olduğunu hissediyorum. Delilleri görmediğim için, mahkemenin beraat kararını eleştirme yanlışına düşmeyeceğim. Ama böyle durumlarda her zaman beraat kararı alınamayacağının bilinmesinde yarar var.
Alıntı:
Ayrıca, ilk ihalenin iptali sebebiyle yeni bir ihale açılması sırasında yapılan masraflar kamu zararı sayılır mı?
Bu konuda emsal karar bilmiyorum. Benin düşünceme göre,ikinci ihale masrafları kamu zararını oluşturur. Fesat karışmasaydı ikinci ihale yapılmak zorunda olmayacaktı.

(Hatta bence İşin gecikmesi nedeniyle doğan kamu zararları da fesat karıştırandan alınmalı: Örneğin bir hizmet binası yapım ihalesinde ortaya çıkan altı aylık gecikme nedeniyle o binanın altı aylık kirası fesat karıştırandan alınmalı. Borçlar Kanunu'nun haksız fiilden doğan tazminatı düzenleyen hükümleri bunu gerektirir.)

Saygılarımla