Mesajı Okuyun
Old 15-11-2013, 16:03   #2
Erkan Uygun

Belge
MADDE 199- (1) Uyuşmazlık konusu vakıaları ispata elverişli yazılı veya basılı metin, senet, çizim, plan, kroki, fotoğraf, film, görüntü veya ses kaydı gibi veriler ile elektronik ortamdaki veriler ve bunlara benzer bilgi taşıyıcıları bu Kanuna göre belgedir.

Delil başlangıcı
MADDE 202- (1) Senetle ispat zorunluluğu bulunan hâllerde delil başlangıcı bulunursa tanık dinlenebilir.
(2) Delil başlangıcı, iddia konusu hukuki işlemin tamamen ispatına yeterli olmamakla birlikte, söz konusu hukuki işlemi muhtemel gösteren ve kendisine karşı ileri sürülen kimse veya temsilcisi tarafından verilmiş veya gönderilmiş belgedir.

Yukarıdaki yasa hükümleri çerçevesinde elinizde yasaya uygun bir belge olduğunu düşünüyorum. Eğer karşı taraf ses kaydının kendisine ait olmadığı iddiasında ise bu iddiasını ispatla mükelleftir.Bu konuda bilirkişi incelemesinin hiç karşılaşmamakla birlikte mümkün olduğunu düşünüyorum. Bu belge karşı taraftan kaynaklandığı için hiç değilse delil başlangıcı sayılmasını ve tanık deliline dayanma hakkınız olduğunu düşünüyorum.