Mesajı Okuyun
Old 20-10-2013, 11:38   #5
AV.HARUN UYANIKOĞLU

değerli hukukçular;
5271/231-6/c bendine göre; Sanığın kabul etmemesi hâlinde, hakim hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar veremez.Kanunun tüm şartlar oluşsa bile sanığın kabulüne bıraktığı bu müessesenin uygulanması için gerek sanığın gerekse vekilinin Hakime lehe olan tüm hükümlerin uygulanmasını talep ederiz beyanı yeterli değildir.bu müessesenin uygulanması için açıkça sanığın kabülü gerekir.Ayrıca HAGB ; Sanık lehine bir müessese gibi algılansa da belki beraat edecek olan sanık lehe bir durum doğurmayacaktır.Denetim süresi içerisinde yeni bir suç işlemesi halinde ;karşısına büyük bir bela olarak çıkacaktır.Yargıtayın son uygulamasına göre de hakim ;hükmü açıklayacak cezayı yeniden değerlendirip seçenek yaptırımlarada çeviremeyecektir.(Ben 231/11'e göre olabileceğini düşünüyorum)Bu bilgiler ışığında kanunun açıkca sanığın kabülünü istediği bu müessesenin uygulanması için avukatın vekaletnamesinde açıkça yetkili olduğunun yazması gerekir.Eğer yazmıyorsa avukat müvekkilini bağlayıcı bu beyanda bulunamaz Ben de sayın Hukukçu_35' e katılıyorum.Avukatın özel yetkisi gerekir.Saygılarımla