Mesajı Okuyun
Old 10-10-2013, 18:42   #9
baharada

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Katılmıyorum. Konu bağlamında sadece "iştirak nafakasından" ileriye yönelik olarak feragat edilemez. Bunu "yoksulluk nafakası" için söylerseniz, ben de size "yoksulluk nafakası" isteme hakkı ne zaman doğar, diye sorarım.

Bende biir örenci gibi cevaplayım: boşanma veya ayrılık ile yoksulluğa düşülebileceği ihtimali sosyal ve eknomik araştırma ile tedbir; boşanma gerçekleşirse yoksulluk nafakası isteme hakkı doğar.(TMK göre bana göre bir erkeği eski eşi evlenene kadar yada ölene kadar nafaka yükümlülüğüne sokmak adaletin özüne aykırı.)

Hangi durumda engel değildir? Boşanma davası sırasında hiç bahsi geçmemişse veya bu hususta hiç karar yoksa talep edilir.

Tam tersine "talep edilir" diyen bir madde var(TMK 178).Ama yukarıda yazdığım şekilde talep edilebilir.

işte ben de tam bunu demiştim.Nafakadan Feragat yok; o an talep edilmemiş ve şimdi nafaka talep etmek istiyor.

Bu bir iltifat ise(yani sizin görüşünüz ise) çok teşekkür ediyorum. Tereddüt ettim, çünkü "başkaları doğru sayar ama"şeklinde anlam da çıkmaktadır.
Aslında bir nebze doğru beni bile bildiğim bir konuda sizin "hayır, olmaz" demeniz çelişkiye düşürür. saygılarımla