Mesajı Okuyun
Old 22-09-2013, 22:57   #1
mehmet cevat

Varsayılan Dava Açılma Zamanı/Müracaat Mahkemesi Muhatap Mahkemesi

Değerli meslektaşlarım
Muhatap mahkemesine gönderilmek üzere başka bir yer mahkemesinde,harç ve giderlerini ödemek suretiyle dava açmanın son gününde mahkemede UYAP üzerinden dava açıldı.Daha sonra muhatap mahkeme tensip zaptı düzenledi.Ancak düzenlenen tensip zaptına göre davamın açıldığı ve sürenin son gün tarihi değil kendisine tevzinin yapıldığı daha ileriki bir tarih,dava açılış tarihi olarak yazıldı.Bu ileriki tarih ise davamızın zamanaşımı süresinin dolduğu sonraki bir tarihtir.Davalının da zamanaşımı defini ileri sürmesine imkan veren bir tarih olmuştur.Bana göre bu durum olsa olsa muhatap mahkemesine süresinde açtığım davanın daha sonraki bir tarihte açıldığını kabul etmiş olması, bir mahkeme hatası olmalı.Zira mahkemenin belirlediği sonraki tarih,zamanaşımının dolmasından sonra bir tarihtir.Tensip zaptındaki bu hata/ya karşı itiraz etmeyi ve dava açma tarihinin müracaat mahkemesine göre değiştirilmesini talep etmeyi düşünüyorum.Bu konu HMK 118 ve HMK yönetmeliğin 36/5 maddesinde düzenlenmiştir.İBK ve eski içtihatları biliyorum.Özellike HMK dan sonra varsa içtihatla birlikte bununla İlgilenen tüm meslektaşlara teşekkürler.