Mesajı Okuyun
Old 17-09-2013, 04:57   #4
olgu

Emin olamadığınız konularda hakem heyetine başvurmak pek doğru olarak gelmedi bana, hakem heyetinde karar veren tek hukukçu üye baronun temsilci avukat. Bazı konularda çok fazla karar çıkartıyor olmaları uzmanlaştıkları anlamına gelmez. Benim şahsen (dosya masrafı hariç) başvurularım onlara karışık gelmişki hep reddettiler mahkemeden lehime karar çıkarttım.
Bağlayıcı nitelikteki hakem heyeti kararlarının iptalini satıcı/sağlayıcı ister mahkemede kabul ederse karşı vekalet ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Bağlayıcı nitelikte olmadığından ilamsız takibe konu edebilirsiniz, ancak 05.03.2013 e ait 13. Dairenin 2 adet gerekçesiz onama kararı mevcut biri yasal faiz olması, diğeri avans faizi uygulanması yönünde.
İnkar tazminatı konusunda da netlik yok, bazı mahkemeler hükmetmekte, bazıları ise yargılamayı gerektirmekte, talep edilenlen kalemlerin bazıları zorunlu masraf olduğundan likit olmadığından reddetmekte.

Bu tür davalar son 1-2 yılda popüler hale geldi Yargıtay içtihadı bile 2 yıl önce anca çıktı oysa masraflar 2005 den beri alınmakta. Nokta atışı olarak tüm sorularına cevap verecek içtihadın çıkmasına hala biraz olduğunu düşünüyorum.