Mesajı Okuyun
Old 16-09-2013, 13:22   #1
sura_sura

Önemli Bağlayıcı olmayan Tüketici Hakem Heyeti Kararının icrası

Herkese selamlar, daha önce bir çok kez tartışılmasına rağmen net bir cevap alamadığım bu konuda bilgilerini paylaşacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.
Müvekkilimin kullandığı kredi nedeniyle hesabından tahsil edilen dosya masrafı, erken ödeme masrafı, yeniden finansman ücretinin tahsili için hakem heyetine başvuruda bulunduk.
Hakem heyetinin verdiği kararın sonuç kısmı aynen şöyle;" ...bankanın yapmış olduğu uygulama 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun 6. maddesi gereğince haksız şart olarak değerlendirilerek bağlayıcı olmayan aşağıdaki hükme karar verillmiştir.
"Şikayetli bankaca, tüketiciden kredi kullanımı esnasında faiz dışı gelir olarak tahsil edilen dosya/komisyon/ekspertiz/kredi kullanım tahsisi/ipotek fek ücreti/istihbarat ücreti/yapılandırma masrafının iptaline ve bu ücreti bankanın tüketiciye iade etmesine oybirliğiyle karar verilmiştir."

Banka tarafından alınan miktarlar toplamda 2000 TL'nin üzerinde.Dosya masrafı olarak 800,00 TL alınmış. Erken ödeme masrafı ve yeniden finansman ücretinin haklılığı konusunda emin olamadığımı için hakem heyetine başvurmuştum.

Bağlayıcı olmadığı belirtilen bu kararı ilamsız icraya vermeyi düşünüyorum.Dava yolunda göre daha çabuk netice alırım düşüncesiyle. Dava ve icra takibi konusunda kararsız kaldım. Müvekkil dava harcı nedeniyle icra takibinden yana.
Kafama takılan diğer husus alacağa tahsil edildiği tarihten itibaren avans faizi mi yoksa takip tarihinden itibaren yasal faiz mi işletmeliyim. Bu konuda yargıtayın çelişkili kararları var. Lütfen bu konuda düşüncelerinizi belirtin.