Mesajı Okuyun
Old 10-09-2013, 14:12   #1
CENK AKDUMAN

Varsayılan Adli Yardım Talebinin reddi ve bu kararın tebliğ edilmemesi halinden dosyanın işlemden kaldırılması...

Merhaba meslekdaşlarım...

Bağlı bulunduğum baronun ilgili komisyonu tarafından Adli Yardım talepli olarak görevlendiirldiğim bir boşanma davasına ilişkin olmak üzere açmış olduğum bu istem yönündeki davada, açılma sırasında tarafımdan "Adli Yardım" istemi olduğu dikkate alınarak, harç ve posta pulu adı altında herhangi bir ücret alınmamış, dava dosyam ve delil listem, tevzii bürosunca ilgili mahkemeye gönderilmiştir.

İlgili mahkeme de, dava dosyasının incelenmesi sonrasında Adli Yardım talebimi reddetmiş, bunu tensip tutanağında (06,06,2013 tarihli) karara bağlamış ve özellikle

"2 - Davacı ya iş bu tensibin ve tensip
uyarınca yazılacak muhtıranın derhal
tebliğine,

3- Yazılacak muhtıraya:
a) Muhtıranın tebliğinden itibaren 2
haftalık kesin süre içerisinde eksik 24,30
TL başvurma harcı, 24,30 TL peşin harç ve
130,00 TL gider avansını yatırması, aksi
halde HMK'nun 115/2. ve 120. maddeleri
gereğince dava şartı yokluğu nedeniyle
davanın usulden reddedileceği,....."

demek sureti ile tarafıma muhtıra gönderilmesine karar vermiş ancak yine aynı ve tarafıma tebliğ edilmeyen Tensip tutanağında

"...4- Davacının dilekçesi ekinde muhtıra
tebliği için verilmiş pul veya gider avansı
bulunmadığından muhtıra tebliği mümkün
olmadığı cihetle, muhtıranın davacının
müracaatı halinde kendisine tebliğine,

5 - İş bu işlem tarihinden itibaren 1 ay
içerisinde herhangi bir müracaat vuku
bulmaması halinde davanın 06/07/2013
tarihinde HMK'nun 150/3. maddesi gereğince
işlemden kaldırılmasına,..."

demek sureti ile karar verilmiş, ne bu Tensip tutanağı tarafımıza tebliğ edilmiş ne de muhtıra tebliğ edilmiştir(dosyada masraf yok gerekçesi ile) .

Dolayısıyla da dosyamız işlemden kaldırılmıştır.

Kalem tarafından da bu konuda herhangi bir bildirimde bulunulmadığı gibi (böyle bir zorunluluğumuz yok gibi bir bahane ileri sürülerek) davanın açılması sırasında taraf vekili olarak kaydedilmediğimiz için UYAP üzerinden dosya takibimiz de sağlanamamış, ancak 10,09,2013 tarihinde talep etmemiz halinde UYAP erişimimiz sağlanabilmiştir.

Sorum şu;
Bu durumda tarafımıza tebliğ edilmeyen tensip tutanağı ve buna bağlı muhtıra içeriğine göre başvurabileceğim yol var mı?

Bu sorunumun benzeri ile karşılaşan arkadaşlarımın izlediği yol nedir?

Adli Yardımın reddine ilişkin tek başına kanun yollarına başvurulamayacağı açıkken, özellikle kalemin keyfiyeti ile işlemden kaldırılmasına karar verilen dosyamın tekrar nasıl eski haline getirilebileceği konusunda yardımlarınızı bekliyorum.

Şimdiden teşekkür ederim.