Mesajı Okuyun
Old 05-09-2013, 12:21   #10
İlhan_ERDEN

Alıntı:
Yazan Av.mehmet.av
Selamlar,
Davacı vekili olduğumuz bir iş davasının karar duruşmasına katılmadık ve karar yokluğumuzda verildi. Karar "yetkisizlik nedeni ile red". Bize gerekçeli karar tebliğ edilmedi. Ancak karar duruşma zaptı tebliğ edilmiş durumda. Sorum şu: 8 günlük kesinleşme/temyiz süresi için yoklukta verilen kararların illa gerekçeli kararının mı tebliğ edilmesi gerek yoksa karar duruşma zaptının tebliği bu 8 günlük süreyi başlatır mı? Mahkemenin İş Mahkemesi olduğunu dikkatinize sunuyorum. Bu konuda görüşlerinizi rica ederim.

Eğer Nihai kararın tefhim veya tebliği ile temyiz süresi başlıyor ise, kısa kararın okunması ile tebliği arasında bir farklılık olmaması gerekir. Ancak gerekçeli kararın tebliği ve süre tutum talep edilerek gerekçeli kararın tebliğinden sonra ayrıntılı temyiz dilekçesi verilebilir. Ancak ben, kısa kararın tebliği ile temyiz süresinin başlayacağı kanaatindeyim.Yüze karşı verildiğinde temyiz süresi başlıyor ise tebliğ edildiğinde başlamayacak olmasının bir gerekçesinin olmadığını düşünüyorum.