Mesajı Okuyun
Old 24-07-2013, 15:00   #11
Mtaslak

Sanıyorum bir yanlış anlama söz konusu oldu. Bizim amacımız dairenin A ya tapuda devredilmesi değil. Dairenin bedelinin tamamı ödenmediği için edimini yerine getirmeyen taraf aslında A, dolayısıyla Z oluyor. Müteahhit bu noktada, hem dairede oturuyorsunuz hem de daire bedelini bana ödemiyorsunuz diyecektir. Dairenin bedeli tamamen ödendiğinde müteahhit tapuda ferağ vermeye hazır zaten. Sorun şu, Z'nin müteahhitle direk bir hukuki ilişkisi olmaması. Bizim sorunumuz aslında A ile. A, bedelini ödemediği bir dairede oturuyor. Burada tapu iptal ve tescil olabileceğini düşünmüyorum çünkü Z nin bir mülkiyet iddiası yok ki daire üzerinde. zaten daire bedelinin tamamı da ödenmiş değil. Ayrıca Z nin müteahhitle direk bir ilişkisi yok. Z, A dan onun için yaptığı ödemeleri geri istemelidir diye düşünüyorum. Mevzu burada bu isteme hususunun hangi hukuki gerekçeye dayandırılabileceği. Z nin A ile gayriresmi bir ortaklığı söz konusu. A nın Z ile olan bu ortaklıkta hiç bir borca iştirak etmeksizin alacakların tamamını tahsil etmek ve hatta bunu da zimmet ve dolandırıcılıkla yapmak gibi bir durumu var. Hal böyle iken, işyerindeki bu gayriresmi hukuki ilişki dayanak gösterilerek alacak davası açılabilir mi??