Mesajı Okuyun
Old 23-07-2013, 16:07   #1
Mtaslak

Varsayılan Sebepsiz zenginleşme mi, tapu iptal tescil mi, alacak davası mı?

Çetrefilli bir durumla karşı karşıyayım, yardım istiyorum.
Z ve A kuzendirler. Z sermaye koyar, kendi adına bir iş yeri açar, güven ilişkisi sebebiyle işin başına A geçer. Z bir başka işyerinde sigortalı çalışmakta, A ya güvenmekte, A yı denetlemeye gerek görmemektedir. %50 kar ortaklığı yapan A ve Z, Z'nin keşide ettiği çeklerle A ya bir daire alırlar. Z daire bedellerinin büyük kısmını öder, ödenmeyen bir çek kalır. Müteaahhit bu sebeple tapuyu A ya devretmez. Halihazırda tapu kaydı müteahhit adına olup A dairede oturmaktadır. Bu arada Z, A nın kendisini dolandırdığını, işyerinin hiç bir borcunu ödemediğini, gelen paraları zimmetine geçirdiğini öğrenir. Z, A ile yüzleşir, A reddeder ve Z'yi borçlarla bırakarak çeker gider. Z şimdi A için satın alınan daire için ödediği tutarları A dan almayı amaçlamaktadır. Bu aşamada, ihtimalli düşünmekteyim. Sebepsiz zenginleşme desek, A henüz daire tapusunu teslim almış değil, tapu iptal tescil desek Z nin daire üzerinde bir mülkiyet iddiası yok. Müteahhit hem daire bedelini kısmen tahsil etmiş hem de dairenin kaydi maliki. Aslında müteahhitin de bir sebepsiz zenginleşmesi söz konusu...mu?... Alacak davası ihtimali...?? Tünelin ucunu göremiyorum. Fikir jimnastiği yapalım lütfen!