Mesajı Okuyun
Old 21-06-2013, 21:35   #2
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan MURAT ACER
Sanık rutin yol kontrolü sırasında kimliğini polise verdikten sonra , panik halinde kaçıyor ve kaçarken de kullanmak için aldığını beyan ettiği 90 adet uyuşturucu hapı yere atıyor , ve sonra kendisi polise teslim oluyor. Sanık beyanına göre hapları ucuz buldum kullanmak için aldım diyor, uyuşturucu hapları başkasına verdiğine dair hiç bir suç ihbarı, tape kayıtları, tanık beyanları, aleyhe delil yoktur. Mahkemece yakalanan hapların adetinin fazla olmasından mütevellit uyuşturucu ticaretinden hüküm kurulmuştur.Kararın gerekçesi hapların adedinin fazla olması, şahsi kullanım miktarının üzerinde olmasıdır, başkaca gerekçe yoktur. Sizce bu karar doğru mudur. Bu arada haplarla ilgili sadece polis kriminal raporu vardır, A.T.K. raporu yoktur, şahsi kullanım miktarını aştığına dair de A.T.K VEYA HASTANE raporu yoktur.Meslektaşlar görüş paylaşırsa sevinirim.

Hap adedinin fazla olması, satış amacı ile bulundurulduğunun bir emaresi kabul edilir. Diğer taraftan bu sayıdaki hapın ayrı poşetlenmiş olması söz konusu ise bu durumda da satışa arz halinde olduğu kabul edilir. Bu hapların kullanım sıklığının da hap sayısı ile doğrudan ilgisi vardır. Yani bir günde sigara gibi 15-20 tane kullanılıyor ise birkaç günlük kullanım miktarına denk gelir. Ama yok günde 1-2 tane kullanılan bir hap ise bu defa satış amaçlı taşındığı kabul edilir. Her ne kadar şüpheden sanık yararlanır, zan ile hüküm kurulmaz, deliller yetersiz diye düşünseniz de uygulamaya bakarak kararınızın onanacağını düşündüğümü söylemek istedim. Saygılar.