Mesajı Okuyun
Old 21-06-2013, 16:12   #4
princepss

Sayın Avrasya, ilamsız icra takibi itirazla durduğu için itirazdan itibaren işlem yapılması, haciz talep edilmesi mümkün değil. Buna rağmen hangi maddeye göre dosya düşecektir.

İkinci olarak şöyle bir Yargıtay kararı buldum:

Alıntı:
T.C.

YARGITAY

19. HUKUK DAİRESİ

E. 2002/1505

K. 2003/5829

T. 2.6.2003

DAVA : Taraflar arasındaki itirazın iptali davasının yapılan yargılaması sonunda ilamda yazılı nedenlerden dolayı davanın reddine yönelik olarak verilen hükmün süresi içinde davacı vekilince temyiz edilmesi üzerine dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü.

KARAR : Dava, acil ihtiyaç kredisinden kaynaklanan alacağın tahsili için girişilen icra takibine yapılan itirazın iptali istemine ilişkindir.

Davalı davaya cevap vermemiştir.

Mahkemece icra dosyası İİK.m.78 gereği işlemden kaldırıldıktan sonra itirazın iptali davasının açıldığı ve İİK.m.67'de belirtilen bir yıllık dava açma süresi geçtiği gerekçesiyle davanın reddine karar verilmiş, hüküm davacı vekilince temyiz edilmiştir.

Davalı borçlu, itirazını 10.11.1999 tarihinde yapmış olup, bu tarihten dava tarihine kadar davacı bankanın itirazı öğrendiğine dair icra dosyasında bilgi ve belge olmadığı anlaşılmıştır. İİK.nun 67.maddesine göre alacaklı itirazın tebliğinden veya itirazı öğrendiği tarihten itibaren bir yıl içinde mahkemeye başvurarak umumi hükümler dairesinde alacağın varlığını ispat suretiyle itirazın iptalini dava edebileceğinden mahkemeye davanın süresinde gelmiş olduğu gözetilmeden yazılı olduğu şekilde karar verilmesi doğru görülmemiştir.

SONUÇ : Yukarıda açıklanan nedenlerle hükmün temyiz eden davacı yararına BOZULMASINA, peşin harcın istek halinde iadesine 2.6.2003 gününde oybirliğiyle karar verildi.

Bu karar da Sayın İlhan_ERDEN'in Yargıtay kararını destekliyor gibime geldi. Yani, ilamsız takibin yenilenmesine gerek yok diye düşünüyorum. Ben bu aşamada ilamsız takibi yenilemeden, itirazın iptali davası açtığım takdirde davam karara bağlanabilir. Siz ne dersiniz?