Mesajı Okuyun
Old 19-06-2013, 13:49   #5
Av. Reyhan Şahin

Varsayılan teslim hususu dayanaksız

küçük bir tatil beldesinde yapımına başlanan büyük bir tatil sitesi ile buradan daha ortada birşey yokken yazlık satın alan büyükşehirliler var, olay patlayınca bir sürü kişi aynı yerin başkalarına da satıldığını görüyor bazılarının elinde adi yazılı bir sözleşme bile yok, ya da ödemelerini kanıtlayamıyor, ilk oturmaya başlayan yazlığa konmuş oluyor, bazıları da elindeki bu sözleşmeler ve ödemelere dayanarak tapu iptal ve tescil davası açıyor, böyle onlarca dava var konu şu ki o sırada davalara bakan hakim kopyala yapıştır sistemiyle dava açan, sözleşmeyi sunan ve ödemelerini kanıtlayan herkesin teslim kısmını irdelemeksizin davasını kabul ediyor, bu sırada şirket yetkilisi öldürülüp, şirket kapanıp hacizler sıralanınca da tescil kararları şerh düşülmekle kalıyor, tapular şirket adına kalmaya devam ettikçe de daha önce aynı yer hakkında farklı kişiler adına tescil kararı verildiği anlaşılamıyor, ya da yeterince incelenemiyor, ben mesleğe yeni başladım, ancak bu sorunun bir çözümü olmalı, en azından teslim alıp kullanan, masraf eden, vergilerini ödeyen tarafın hakları olmalı diye düşünüyorum, araştırmalarımda benzer olaylar buluyorum ama ya ben uyarlayamıyorum ya da bu hususta bir karar henüz bulamadım, bu arada cevap vermeniz büyük incelik, tekrar teşekkür ederim.