Mesajı Okuyun
Old 12-06-2013, 19:57   #1
Av.ASCosar

Varsayılan Apartman gelirleri kiracının aidat borcuna mahsubu

Merhaba,

Kiracısı olduğum dairenin bulunduğu apartmanın dış cephesinde daireyi kiraladığımda tüm yüzünü kaplayan bir reklam vardı ve bir kaç ay sonra kaldırılacağı söylendi.Elde edilen gelirle dış mantolama yapıldığı ve çevre düzenlemesi yapılacağı belirtildi. Temmuz ayından ocak ayına kadar apartman aidatını ödedim. Ancak geçtiğimiz Kasım ayında kaldırılacağı söylenen reklamın süresi uzatıldı ve halen duruyor. Reklam mantolama için kurulan iskelenin üzerine monte edilmiş durumda ve camdan dışarı baktığınızda bu pis iskeleyi görüyorsunuz. Ayrıca iskele kaldırılamadığından çevre ve otopark düzenlemesi de yapılamadı bu yüzden her gün otopark da kavga var. Kasım ayından sonra reklam nedeniyle elde edilen gelirin aidatlardan düşmesi gerektiğini düşündüğümden yöneticiye bu hususu ilettim. Ancak öğrendim ki elde edilen gelir kat maliklerine ödeniyor. Bu konuda bildiğim kadarı ile bir genel kurul kararı da alınmamış.

Sorum şu; Aidat borcundan Kiralayan da müteselsilen sorumlu olduğuna göre apartman gelirlerinden kiracının da aidat ödememek suretiyle yararlanması gerekmez mi? Yani apartman gelirleri kiracının aidat borcuna mahsup edilmez mi? Bu konuda yargıtay kararı veya açıklayıcı bir bilgiye ulaşamadım.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.