Mesajı Okuyun
Old 08-06-2013, 09:52   #4
Av.Nevra Öksüz

Sayın law89,

Öncelikle somut sorunuz muvacehesinde birçok hukuka aykırı durum oluşmuş; fakat ben konuyu, sadece sorunuz çerçevesinde değerlendireceğim...

1- Sözleşme her ne kadar Mart 2008 tarihli ise de; sözleşmenin muacceliyetinin Temmuz 2008 olduğu konusunda mutabakat var?

2- Taraflar arasındaki sözleşmede sözleşme bedeli belirlenmiş; fakat hangi aşamada ne kadar ücret ödeneceği kararlaştırılmamış?

3- K'nın 03.09.2009 itibariyle (daha sonrasında da giderilmeyen) denetçi eksikliği var? Bu sebeple inşaatın durdurulması kararı var.

Taraflar arasındaki sözleşmeye istinaden 14.07.2008'de yapı ruhsatının alınması ile K. Yapı Denetim Şti., proje incelemesi hizmetinden mütevellit, sözleşme bedelinin %10'una hak kazanmıştır (F., bu tutarı idareye yatırmalı idi). Sonrasında inşaata hiç başlanmadığını belirtmişsiniz; ki ben bunu, kazı v.b. iş dahi yapılmadı olarak anlıyorum? Bu durumda K'nın, sözleşme bedeli olarak %10 dışında başkaca talep hakkı yoktur. (Aslında K., ödenmeyen bedel için yapı faaliyeti durdurma ve seviye tespit tutanağı düzenleyip idareye vermesi gerekirdi. İdare de bunun akabinde yapı tatil tutanağı tanzim edip inşaatın devamına izin vermeyecekti. Lakin K, bu yetki ve görevini ihmal etmiş?).

10.09.2009 itibariyle K.'nın denetçi eksikliği ile inşaatın durdurulması ve akabinde K.'nın 30 iş günü içinde denetçi eksikliğini gidermemesi ile F.nin inşaata devam edebilmek için, K. ile sözleşmesini feshedip diğer yapı denetim kuruluşu ile çalışmaktan başka seçeneği yoktur zaten.

Bildiğiniz üzere; yapı denetim kuruluşlarının denetleyebileceği toplam inşaat alanı 360.000 m2'dir. K., bu yetki sınırının %35'i civarını F'ye hasretmiş.
Ne zaman için? Sözleşme tarihi ile denetçi eksikliği sebebiyle inşaatın durdurulması tarihi arasında (yaklaşık 1 yıl); yani sözleşme muvacehesinde sözleşme bedelinin %50'sine hak kazanabileceği bir süre kadar. Bu dönem için K., sözleşme bedeli değil de ispatı hâlinde zararının hesaplanarak tazminini isteyebilir.

Ayrıca:
http://www.turkhukuksitesi.com/makale_1572.htm
adresinde "Yapı Denetimi Hizmet Sözleşmesi" başlığı sonrasını inceleyebilirsiniz.

Saygılar...