Mesajı Okuyun
Old 29-05-2013, 15:30   #1
av_berna

Önemli Nisbi Butlan Ile Evliliğin Iptali

SAYGIDEĞER MESLEKTAŞLARIM MERHABALAR..
Müvekkilim(A diyelim) ile İsim benzerliği olan bir vatandaş nüfustan müvekkilimin tüm bilgilerini(TC NO,SOYİSİM,D.YERİ..vs.) kullanarak tamamen müvekkilimmiş gibi nüfus cüzdanı çıkartıyor.Ve bu nüfus cüzdanı artık zaten müvekkilim birnevi resmen A kişi olmuş oluyor.Sahte A BİRİYLE EVLENİYOR.Müvekkilim ise henüz öğrenci resmi dairede işi olduğunda evli olduğunu ve soyismini kocasının adını almasını gerektiğini söylüyor.SAHTE A SAVUNMASINDA : BENİ A KİŞİNİN AİLESİ EVLATLIK ALDI DİYOR.Ceza davasının takibi ile ilgili sıkıntım yok.SORUM ŞU Kİ; EVLİLİĞİN NİSBİ BUTLANLA İPTALİ DAVASINI AÇMAYI DÜŞÜNÜYORUM.
Zira; Medeni kanunun 149. maddesinde hangi tür hataların nisbi butlanı gerektireceği düzenlenmiştir. Buna göre eşlerden biri; " a)Evlenmeyi hiç istemediği veya,b)evlendiği kişiyle evlenmeyi düşünmediği halde yanılarak bu evlenmeye razı olmuşsa,c)eşinde bulunmaması onunla birlikte yaşamayı kendisi için çekilmez bir duruma sokacak derecede önemli bir nitelikte yanılarak evlenmişse evlenmenin iptalini dava edebilir." kanun maddesine dayanarak bu şekilde hukuki süreci başlatmak istiyorum.BU KONUYLA İLGİLİ KARARA ÇIKMIŞ,DERDEST DOSYASI OLAN,ELİNDE YARGITAY KARARI BULUNAN VARSA CEVABEN DÖNÜŞÜNÜZÜ BEKLİYORUM.AYRICA BU ŞEKİLDE HUKUKİ SÜRECE BAŞLAMAM DOĞRUMUDUR?
İLGİNİZE ŞİMDİDE ÇOK ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM..SAYGILAR..